אמונת חכמים

וְהַתּוֹרָה נִקְנֵית בְּאַרְבָּעִים וּשְׁמוֹנֶה דְבָרִים וְאֵלוּ הֵן… בֶּאֱמוּנַת חֲכָמִים.

כך אמר דוד המלך לשלמה בנו "דע את אלהי אביך ועבדהו… אם תדרשנו ימצא לך"[א] – דרישת ה' וידיעתו הם באמונת חכמים, דרך "אלהי אביך", נשמות הצדיקים (אבות). במיוחד, החסידות החייתה את המושג של אמונת חכמים, אמונת צדיקים (נוטריקון אֹמץ) המתחילה בהכרה שה' שותל בכל דור ודור נשמות של צדיקים, "משה רבינו שבדור". אמונה היא התקשרות, להאמין בה' פירושו הפשוט להתקשר אל ה' וכן אמונת צדיקים היא התקשרות לצדיקים.

המלה הראשונה בשולחן ערוך היא "יתגבר [כארי וכו']" = אמונת חכמים. יתגבר אותיות בתריג – כדי לקיים את כל תרי"ג מצות התורה צריך להתגבר, להגביר את הצורה על החומר, ובפרט, וקודם לכל, צריך להתגבר באמונת חכמים שבלעדיה אין כלום[ב].

רבי נחמן אומר "על ידי אמונת חכמים יכולין להוציא משפטינו לאור [קשור לראש השנה כמובן]. כי משפט הוא 'עמודא דאמצעיתא' היינו בחינת דרך הממוצע שאינו נוטה לימין ולשמאל. וזה זוכין על ידי אמונת חכמים, שהוא בחינת 'לא תסור מן הדבר אשר יגידו לך ימין ושמאל'[ג]. ועל כן, על ידי זה יוצא המשפט ברור כנ"ל, בבחינת משפטי אמת"[ד]. ועוד מסביר רבי נחמן שמחלוקת באה בגלל פגם באמונת חכמים, ויש בזה שלשה סוגים: יש מי שפוגם באמונת חכמים בכך שאינו מחשיב את כל ספרי הקודש שישנם (גם כאלה שאינם בדרך שלו ושל רבותיו!). יש צדיקי הדור שמצד עצמם שלימים באמונת חכמים אבל הם סובלים ממחלוקת בגלל שהמון העם ('העולם') פוגמים באמונת צדיקים (כמו שכתוב "והוא חטא רבים נשא"). ויש צדיקים שחסרים באמונת חכמים בכך שאינם מאמינים בחידושי התורה של עצמם.


[א] דברי הימים-א כח, ט.

[ב] יתגבר במילוי, יוד תו גימל בית ריש = 1431 = אבן במשולש – סוד אבן שתיה (שממנה הושתת עולמה של תורה), המבואר בהמשך התורה בליקוטי מוהר"ן שיובא לקמן. רק אותיות המילוי, וד ו ימל ית יש = שפלות = ח פעמים אמונה.

[ג] דברים יז, א.

[ד] ליקוטי מוהר"ן סא.

פוסט זה פורסם בקטגוריה פרק ו'. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s